Zaniemyśl – wielkopolska perełka relaksu

Większość z nas województwo wielkopolskie (województwo wielkopolskie) kojarzy przede wszystkim z jego stolicą, a mianowicie z Poznaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to jedno z największych, a zarazem najnowocześniejszych miast w Polsce, w którym intensywnie rozwija się przemysł, nowoczesna technologia, powstają imponujące galerie handlowe, a także liczne centra rozrywki. To także wiele cennych zabytków, które zajmują honorowe miejsce na liście polskich dziedzictw. Jednak około 30 kilometrów na południe od Poznania roztacza się niewielkie miasteczko, a właściwie wioska, licząca niespełna 2,5 tysiąca mieszkańców. Można by nazwać ją zupełnie innym, kontrastującym miejscem w stosunku do Poznania. Tutaj na każdym kroku można poczuć czyste, orzeźwiające powietrze, a także ciszę i spokój. To właśnie dlatego Zaniemyśl stał się jednym z ulubionych kierunków wyjazdów Poznaniaków, czy to na wakacje, czy weekend.

Każdy pragnie choć na chwilę zapomnieć o wadach miejskiego życia i nacieszyć się swojską i sielankową atmosferą. Zaniemyśl nie jest kolebką polskiej kultury, ani historii. Nie znajdziemy tu wiele wspaniałych zabytków. W wiosce znajdują się dwa kościoły, które zostały wzniesione na przełomie XVIII i XIX wieku. Zasłynął on przede wszystkim dzięki położeniu nad malowniczym brzegiem Jeziora Raczyńskiego, w którego sercu roztacza się przestronna Wyspa Edwarda. Sama historia związana z nią jest bardzo ciekawa. Jej właścicielem był niegdyś Edward Raczyński, który wzniósł na ponad trzy hektarowej działce pierwszy budynek. Niestety bohater zginął tragicznie przez wystrzelenie armatką. Obecnie wysepka stanowi przede wszystkim atrakcję turystyczną. W okresie letnim koncentruje się tu całe wakacyjne życie mieszkańców oraz turystów. Porastają ją okazałe drzewa, z których 17 uznano za cenne pomniki przyrody. Piaszczysta plaża, pomosty, a także piękne widoki czynią to miejsce, wyjątkowym, urokliwym, a nawet i nieco magicznym.

Propozycja noclegowa w Zaniemyślu składa się z kilkunastu obiektów noclegowych (noclegi Zaniemyśl), wśród których znajdziemy eleganckie pensjonaty oraz wille wczasowe. Warto też dodać kilka słów na temat gościńców i gospodarstw agroturystycznych, w których najlepiej można poczuć sielankowy klimat i odpocząć od miejskiego zgiełku. To mała perełka pod Poznaniem, która wymaga jeszcze niewielkiego oszlifowania, aby stać się prawdziwym diamentem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *