Praca zdalna wciąż jest tematem, który dotyczy wielu firm. Co więcej, mimo że pandemia w dużym stopniu wpłynęła na jej wdrożenie w firmach, to jednak są pracodawcy, którzy oferują wyłącznie model pracy domowej od kilku lat. Wówczas ważnym elementem wpływającym na efektywność jest stworzenie sobie odpowiedniego stanowiska pracy. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas organizowania miejsca pracy? Podpowiadamy poniżej.

Odpowiednia przestrzeń

Pracując z domu, często zapominamy o tym, by przenieść się z sypialni do pokoju dziennego w celu rozpoczęcia pracy. Co więcej, wiele osób po prostu nie ma takiej możliwości – wynajmując kawalerkę lub pokój, trudno znaleźć większą przestrzeń. Warto jednak mimo wszystko podjąć wyzwanie. W pracy zdalnej ważne jest skupienie, o które z pewnością o wiele ciężej niż podczas tradycyjnej pracy w biurze. Niejednokrotnie wzywać będą domowe obowiązki, o których nie powinno się myśleć, ale wizja przerwania pracy w celu posprzątania dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z home office będzie kusząca. Z tego względu wydzielona przestrzeń jest niezbędna. Wystarczy biurko, na którym umieścisz najważniejsze przybory niezbędne do pracy. Ważne jest to, by nie zostawać cały dzień w piżamie w łóżku, bo to z dużym prawdopodobieństwem obniży efektywność pracy.

organizacja miejsca home office
fot. pixabay.com

Ergonomia stanowiska pracy

Poza wydzieleniem miejsca na domowe biuro warto zadbać także o elementy, które wpływają na komfort oraz prawidłową postawę. Należą do nich przede wszystkim odpowiednie biurko oraz fotel. Duża przestrzeń na biurku pozwoli przede wszystkim na to, by swobodnie manewrować ruchami czy żeby ułożyć wszelkie przedmioty (lub kubek z herbatą). W przypadku krzesła warto zwrócić uwagę na to, by przede wszystkim nie był to kuchenny stołek, a w miarę możliwości wygodny fotel przystosowany do sylwetki. Każdy z nas spotkał się choć raz ze szkoleniami BHP zwracającymi uwagę przede wszystkim na ergonomię stanowiska pracy. Obowiązują one zarówno w biurze, jak i w domu podczas pracy zdalnej, dlatego warto nieco przybliżyć temat i zadbać o swój komfort.

Idealny fotel na home office

To od niego zależy, po jakim czasie zaczniesz odczuwać zmęczenie – w końcu spędzasz kilka godzin w jednej pozycji. Właśnie z tego względu należy zadbać o odpowiedni wybór fotela. Przede wszystkim powinien umożliwiać jak największą regulację różnych elementów. Dzięki temu każdy pracownik jest w stanie dostosować fotel do swoich potrzeb.

Zadbaj o oświetlenie

Dobre światło ma znaczenie nie tylko podczas robienia zdjęć telefonem. To właśnie ten element ma wpływ na poziom energii – promienie słońca mogą działać podobnie do kofeiny, rozbudzając nas i pozwalając na efektywniejszą pracę. Ważne jest to, by podczas home office dbać o swoje samopoczucie i pozostawać w dobrym nastroju – światło dzienne jest w stanie Ci w tym pomóc. Co więcej, praca w naturalnym oświetleniu jest z pewnością o wiele korzystniejsza dla całego organizmu. Sztuczne światło z pewnością pomaga w doświetleniu pomieszczenia, jednak jest szansa, że obniży to poziom zadowolenia, co bezpośrednio przełoży się na efekty pracy.

praca zdalna stanowisko
fot. pixabay.com

Zielone rośliny są strzałem w dziesiątkę

Choć pewnym jest, że ergonomia pracy i dobre przygotowanie stanowiska są podstawą podczas home office, to warto mimo wszystko pomyśleć nad otoczeniem. Z pewnością regały z książkami pozwolą Ci wyglądać profesjonalnie na wideokonferencjach, jednak nie zmienią nic w Twoim samopoczuciu. Dobrze jest posiadać choć kilka roślin zielonych w pomieszczeniu, w którym planujesz odbycie pracy. Nie tylko wpłyną na pozytywne postrzeganie całej przestrzeni poprzez przyjazną dla oka aranżację, ale zredukują poziom stresu i poprawią nastrój. Co więcej, rośliny zielone pomagają w oczyszczaniu powietrza, co pozwala na poczucie komfortu – zwłaszcza, gdy przebywa się w danym pokoju cały dzień. Są to fakty poparte badaniami, z czego wynika, że dobrze jest mieć w posiadaniu choć jedną zieloną paprotkę lub monsterę.

Powyższe rady mogą naprowadzić Cię na stworzenie swojego idealnego stanowiska do pracy zdalnej. Wypróbuj je i ciesz się o wiele lepszą efektywnością!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here