Gamepady są podstawowym wyposażeniem, bez którego nie obędzie się żaden zaawansowany gracz. Pozwalają na inne doświadczanie wirtualnej rozgrywki. Jak jednak dobrać odpowiedni pad do komputera? Czym kierować się podczas wyboru?

Jaki pad wybrać do PC?

Wbrew pozorom gamepadów nie wykorzystuje się tylko do gry na konsolach. Chociaż użytkownicy komputerów przeważnie korzystają z klawiatury i myszki, to coraz więcej osób decyduje się także na kontrolery. Dlatego właśnie można znaleźć na rynku ogrom padów, które są stworzone pod PC.

Sprawia to, że wirtualna rozgrywka wchodzi na zupełnie inny poziom. Gracze od razu czują różnicę podczas gry w dobrze znane tytułu. Poza tym coraz więcej gier jest tworzonych właśnie pod gamepady.

Podczas szukania kontrolera na początek trzeba zwrócić uwagę na ergonomię. Musi bowiem dobrze leżeć w dłoni, dzięki czemu nawet wielogodzinna gra będzie sprawiać przyjemność i komfort. Niektóre pady posiadają także dodatkowe funkcje jak np. wibracje, głośniki i inne.

Obecnie na rynku dostępne są zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe pady kompatybilne pod komputer. Przewodowe mają mniej zakłóceń i mniejsze opóźnienie w komunikacji z komputerem. Bezprzewodowe są jednak wygodniejsze i nie ogranicza nas kabel. Jednak konieczne jest regularnie ładowanie lub wymiana baterii.

W przypadku laptopa o wiele bardziej sprawdza się pad bezprzewodowy, który łączy się poprzez łącze Bluetooth. Jego szybkość zależy od przepustowości łącza radiowego. Im lepsze urządzenia, tym prędkość będzie wyższa.

Szukasz idealnego pada, sprawdź na TechPolska

Czym kierować się przy wyborze pada?

Gdy zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego pada, przede wszystkim trzeba pamiętać, że będziemy z niego korzystać nawet przez kilka godzin dziennie. W związku z tym urządzenie powinno być komfortowe w użytkowaniu, dzięki czemu nie będzie wzbudzać naszej frustracji.

Obecnie można znaleźć wiele tanich kontrolerów, ale posiadają one ogrom wad. Działają z dużym opóźnieniem, źle leżą w dłoniach, czasami tez hałasują. Mogą być tez wykonane z gorszej jakości plastiku, przez co łatwo wyślizgują się z ręki.

Dlatego zawsze warto stawiać na sprawdzonego producenta. Mamy wtedy pewność, że wykorzystano do niego wysokiej jakości materiał. Dodatkowo powinien być wyposażony w gumową powłokę, dzięki której pad nie będzie „uciekał” z dłoni.

Istotne w padzie są także przyciski. Warto sprawdzić, jak są rozmieszczone, jaka jest ich funkcja i ilość. Gracz chce mieć bowiem możliwość samodzielnego zaprogramowania przycisków.

Jedną z najważniejszych cech jest ogólna konstrukcja urządzenia. Musi być wygodna, ergonomiczna, dzięki czemu można doświadczyć lepszych wrażeń podczas gry.

Zalety i wady padów?

Zarówno pady przewodowe, jak i bezprzewodowe mają swoje zalety i wady. Warto o nich przynajmniej pokrótce wspomnieć.

Pad przewodowy

Zalety:

 • Tańsze
 • Dzięki kablom nie ma obaw, że nagle się rozładuje podczas rozgrywki
 • Szybszy czas reakcji
 • Większa odporność na zakłócenie

Wady:

 • Przewód ogranicza zasięg kontrolera

Pad bezprzewodowy

Zalety:

 • Do komunikacji wykorzystuje połączenie wi-fi lub Bluetooth
 • Możliwość użytkowania na większą odległość
 • Nie wymaga korzystania z kabla
 • Można go zasilać za pomocą akumulatora lub baterii

Wady:

 • Niektóre nie posiadają specjalnego adaptera do połączenia z komputerem, co powoduje dodatkowe koszty
 • Wymagają ładowania
 • Niski poziom baterii przeważnie przekłada się na wolniejsze reakcje pada

Jak dobrać fotel gamingowy? Sprawdź na TechPolska

Jak podłączyć bezprzewody pad do PC?

Podczas wyboru pada należy zadbać o jego kompatybilność z urządzeniami typu laptop i komputer stacjonarny. Warto sprawdzić, jak działają z urządzeniami z systemem Windows 10 lub Androis i iOS. Istotne jest także to, by sprawdzić, w jaki sposób można podłączyć pada do komputera.

W przypadku padów przewodowych przeważnie mamy do czynienia z funkcją plug and play. Oznacza to, że nie ma potrzeby dodatkowego konfigurowania urządzenia. Wystarczy podłączyć urządzenie kablem do komputera. Wtedy wszystkie sterowniki zostaną zainstalowane samodzielnie i zaraz będzie można korzystać z pada.

W przypadku modeli bezprzewodowych także nie jest to skomplikowane. Wystarczy specjalny adapter lub funkcja Bluetooth. Wtedy może być jednak konieczne zainstalowanie zawczasu odpowiednich sterowników.

W obu przypadkach jednak nawet początkujący gracz nie powinien mieć większych problemów z podłączeniem pada do komputera. W razie potrzeby zawsze może też skorzystać z aplikacji wspomagających, które ułatwią zainstalowanie kontrolera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here