Firmy antywindykacyjne to coraz częstsze rozwiązanie wybierane przez osoby, które potrzebują pomocy w uregulowaniu całej sytuacji z długami i szukają wyjścia z niej. Pomoc w oddłużaniu staje się zatem coraz bardziej popularna, a na rynku powstaje coraz więcej takich firm. Mają one w swojej ofercie wiele do zaoferowania z negocjowaniem warunków spłaty i pomocą w ogłoszeniu upadłości na czele. Sporo osób nie wie jednak, czym są takie firmy oraz jak one dokładnie działają. W dalszej części przedstawiamy sposób działania takich firm i opisujemy, co mają do zaoferowania osobom zadłużonym. Podpowiadamy również jak wybrać dobrą firmę antywindykacyjną z wielu anonimowych na rynku oraz kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Czym są firmy antywindykacyjne?

Firmy antywindykacyjne lub oddłużeniowe, bo i tak czasami się nazywają to prywatne firmy na rynku, które zajmują się pomaganiem w wyjściu z zadłużenia. Pomagają one zarówno osobom prywatnym, jak i firmom oferując szeroką ofertę na tej płaszczyźnie. Na rynku istnieje wiele takich firm. Niektóre z nich działają stacjonarnie, a niektóre pomagają nam uporać się z długami poprzez internet, gdzie przedstawimy problem. W zamian za opłatę oferują one różne rodzaje pomocy. Najczęściej w firmach antywindykacyjnych pracują prawnicy lub byli windykatorzy. Osoby takie są wyspecjalizowane w temacie zadłużeń i posiadają szeroką wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na ten temat. Firmy takie oferują pomoc na różnych etapach zadłużenia — od zwykłego przeterminowania poprzez pomoc, gdy sprawa trafi do firmy windykacyjnej czy na etapie negocjowania z komornikiem i w przygotowywaniu upadłości konsumenckiej.

Co mają do zaoferowanie firmy windykacyjne?

Choć poszczególne firmy antywindykacyjne mogą działać nieco inaczej, to w dużej mierze mają do zaoferowanie podobny zakres pomocy. Mogą one w naszym imieniu przygotowywać i wysłać oficjalne pisma do firm windykacyjnych czy komorników. Firmy takie bardzo często przejmują również na siebie kontakt z firmami windykacyjnymi, więc nie jesteśmy nękani telefonami, a wszystkie rozmowy w naszym imieniu prowadzi dana firma. Kolejnym pomocnym elementem jest doradzanie jak pokierować swoimi finansami, aby najszybciej i najkorzystniej spłacić całe zobowiązanie. Pomoc doświadczonych osób może znacznie ułatwić cały proces, gdy dowiemy się, jakie firmy spłacić w pierwszej kolejności, aby nie powierzać zadłużenia lub jak podzielić budżet. Firmy antywindykacyjne negocjują również w naszym imieniu z firmami windykacyjnymi rozłożenie długu na raty lub z komornikiem o to, aby odblokował nam konto bankowe, lub ustalił harmonogram spłat. Do pomocy firm oddłużeniowych możemy również zaliczyć pomoc w przeprowadzeniu upadłości konsumenckiej, czyli anulowaniu całego długu wyrokiem sądowym. Proces ten jest obecnie dostępny dla osób prywatnych i polega na złożeniu wniosku o upadłość do sądu. Korzystając z usług firm oddłużeniowych, nie musimy robić tego samodzielnie.

Opłata za usługę

Firmy antywindykacyjne jak każde inne za swoją pracę pobierają również wynagrodzenie. W tym zakresie panuje duży przedział i różne formy rozliczania się. Jedną z popularniejszych form jest cennik, który zawiera ceny za każde działanie np. za wysłanie pisma czy negocjacje lub ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ceny za własne pisma mogą kształtować się od kilkunastu nawet do kilkuset złotych. Dzieje się tak za sprawą braku regulacji i praktycznie dowolnej możliwości ustalania cen. Czasami możemy również dokonać opłaty np. za pewien okres pomocy np. miesięczne działania w formie konkretnej opłaty. Jednym z bardziej interesujących sposobów rozliczania się jest opłata uzależniona od wyników firmy. Nie wszystkie firmy oddłużeniowe oferują takie rozwiązania, ale pewna część z nich działa w ten sposób. Marka taka może umówić się z klientem, że otrzyma zapłatę tylko wtedy gdy np. wynegocjuje umorzenie 50% zadłużenia lub uzgodni rozłożenie zadłużenia na ustalone i dogodne dla klienta raty.

Jak wybrać dobrą firmę antywindykacyjną?

Wybór firmy antywindykacyjne nie jest prosty, gdyż na rynku istnieje wiele marek, oferujących różne usługi i ceny. Pierwszym krokiem powinno być przeczytanie informacji na forach, blogach czy tematycznych portalach o takich firmach. Dzięki temu możemy wywnioskować które firmy są największe w branży oraz które oferują najlepsze warunki. Dobrym posunięciem będzie również odnalezienie konkretnych osób np. na forum które korzystały już z usług takich firm i porozmawianie z nimi. W trakcie tej rozmowy możemy dowiedzieć się, jak współpraca przebiega w praktyce i czy osoby te są zadowolone z efektów. Warto również porównać oferty innych firm i ich cenniki. Dzięki temu będziemy mieli pogląd na całą sytuację. Czasami niektóre firmy oferujące podobny zakres pomocy mają znacznie niższe ceny. Na rynku jak w każdej branży istnieją również nieuczciwe firmy starające się jedynie zarobić pieniądze bez przykładania większej uwagi do działań, dlatego warto również dowiedzieć się, jakie firmy nie cieszą się popularnością i zrezygnować z kontaktu z nimi.

Czy i kiedy warto skorzystać z usług takich firm?

Wiele osób posiadających długi zastanawia się nad skorzystaniem z usług firm antywindykacyjnych. Ogólnie, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy posiadają szerokie doświadczenie i wiedzę w tej branży. Pomoc taka może powstrzymać dalsze zadłużanie się czy naliczanie karnych odsetek. Będziemy przy ich pomocy mogli np. rozłożyć dług na raty lub całkowicie się go pozbyć. Korzystanie z firm oddłużeniowych jest szczególnie polecane, jeśli mamy bardzo wysokie długi lub takie, z którym nie potrafimy sobie poradzić. O pomoc warto również poprosić, jeśli straciliśmy kontrolę nad długami i nie widzimy sami możliwości wyjścia z nich. Kolejną sytuacją, w której możemy poprosić pomoc firmy oddłużeniowe to ostatni etap zadłużenia, czyli egzekucja komornicza. Wiązać się ona będzie z wieloma przepisami prawa i aspektami prawnymi, których możemy nie znać lub ich nie rozumieć.

Jeśli posiadamy jednak mały dług, mamy plan jego spłaty i go realizujemy, nie warto tracić pieniędzy na dodatkowe konsultacje w firmach antywindykacyjnych. Gdy mamy kontrolę nad naszym zadłużeniem środki te warto przeznaczyć na szybszą spłatę długu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here