Górnictwo to nadal jedna z ważniejszych gałęzi przemysłu, która jeszcze 40 czy 50 lat temu świeciła triumfy w gospodarkach większości państw na świecie. Górnictwo w czasie zimnej wojny, czyli drugiej połowy XX wieku, było podporą i gospodarczym fundamentem dla wielu państw na świecie, takich jak chociażby Polska, Niemcy czy też Wielka Brytania.

Po zakończeniu zimnej wojny, upadku komunizmu i zburzenia muru berlińskiego, czyli od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego roku, rola i znaczenie górnictwa zaczęło jednak coraz bardziej spadać. Zaczął być to zawód coraz mniej opłacalny, a same kopalnie zaczęły stawać się z czasem coraz mniej rentowne.

Wszystko to wynika z wielu powodów. Pierwszym z nich jest oczywisty i niezaprzeczalny fakt, że złoża węgla nie są nieskończone i w wielu miejscach zaczęło ich po prostu brakować. A nawet jeżeli nie zaczęło ich brakować, to było ich mniej – a to wymagało drążenia jeszcze głębiej, tym samym zwiększając koszty i ryzyko.

Ryzyko to kolejny z powodów. Praca górnika jest może w obecnych czasach często krytykowana, ale nie da się też zaprzeczyć, że jest to jeden z cięższych i bardziej ryzykownych zawodów w Polsce. Tak duże ryzyko sprawia, że coraz mniej osób chce pracować w tym zawodzie. Wiek przejścia na emeryturę w zawodzie górnika jest też o wiele niższy niż w przypadku innych zawodów fizycznych. Ryzyko to sprawia też, że zarobki górników są zauważalnie wyższe niż w przypadku innych zawodów fizycznych i zarobki te z roku na rok wzrastają.

Obecnie (stan na luty 2018) średnie zarobki w górnictwie wynoszą 4554 złotych brutto. Jednak duża grupa górników zarabia grubo powyżej 6 tysięcy złotych – na tak wysokie zarobki może liczyć około 25 procent z wszystkich górników.

Jest też mała grupa górników (najczęściej początkujących) zarabiających poniżej 4 tysięcy złotych. Początkujący górnik zaczyna z pensją około 3 tysięcy złotych, natomiast kierownik robót jest w stanie zarabiać nawet powyżej 15 tysięcy złotych, co jest już bardzo dobrą i atrakcyjną pensją.

Czym zajmują się w górnicy? Wiele osób odpowie sobie pewnie na to pytanie „wydobywaniem węgla” – jest to prawidłowa odpowiedź, ale obowiązki górników są zdecydowanie większe i bardziej szczegółowe.

Zajmują się oni również remontami maszyn i urządzeń górniczych, montażem i usuwaniem obudów, obsługą takich maszyn jak pompki, sprężarki, urządzenia wentylacyjne czy też windy, obsługiwaniem transportu czy ładowaniem urobku, który jest potem dostarczany na górę. Lista zadań, którymi zajmują się górnicy jest więc naprawdę spora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here