Wiosna to czas, kiedy natura ponownie budzi się do życia po zimie, ale wielu absolwentom szkół ponadgimnazjalnych kojarzy się przede wszystkim z egzaminem dojrzałości. To pierwszy tak duży i ważny egzamin w ich życiu, który zaważyć może na tym, jak będzie wyglądała ich przyszłość.

Studia czy praca?

Wielu młodych ludzi ma już jakiś plan na to, co chcieliby robić po maturze. Chcą oni postawić na wykształcenie, a więc jesienią udać się na wymarzony kierunek studiów. Nie można jednak wrzucać wszystkich do jednego worka, ponieważ równie wielu maturzystów nadal nie wie, co zrobić ze swoim życiem, kiedy matura będzie już za nimi. Warto podkreślić, że wcale nie muszą to być studia wyższe na renomowanym uniwersytecie! Choć wielu ludziom (zwłaszcza dorosłym, a już najczęściej rodzicom maturzystów) taki scenariusz nie mieści się nawet w głowie, to praca po liceum, technikum czy szkole zawodowej jest równie dobrą opcją, co studia wyższe. Dlaczego by absolwenci tych szkół nie mieli od razu wejść na rynek pracy i zdobywać, tak bardzo pożądanego w dzisiejszym świecie, doświadczenia? Każdy ma przecież swoją własną wizję życia, której nie powinien narzucać mu nikt – nawet członkowie najbliższej rodziny. Jeśli zatem decyzją młodego człowieka po maturze jest szukanie pracy, to ma on do tego pełne prawo!

Wyższe wykształcenie nie jest wymogiem koniecznym, aby znaleźć dobrą pracę, a co więcej, by fantastycznie się w niej spełniać! Można też rozpatrywać problem pracy po szkole ponadgimnazjalnej w nieco innym kontekście, mianowicie, jeżeli jej absolwent nie ma kompletnie pojęcia, czy chciałby podjąć się studiów, czy też nie, to właśnie poświęcenie czasu na pracę i tzw. „gap year” jest świetnym pomysłem. Czas spędzony na pracy da mu więcej swobody ekonomicznej, a przy tym pozwoli mu zastanowić się, czy jego aktualne zajęcie to coś, co chce robić na stałe, czy jednak ma poczucie, że powinien pójść na studia. Niektórzy czują od bardzo wczesnych lat, jakie jest ich powołanie i nie potrzebują uczęszczać na zajęcia na uniwersytecie, aby się rozwijać.

Innym natomiast, rok przerwy po liceum lub innej szkole, daje możliwość na przemyślenie wielu kwestii, w tym także tej o studiowaniu, by mogli odkryć, że rzeczywiście, chcieliby poszerzać swoje horyzonty na studiach. Ilu ludzi, tyle sytuacji i spojrzeń na nią. Każdy powinien jednak podejmować decyzje zgodnie z własnym sumieniem, niezależnie od tego, czy oznacza to pójście na studia od razu po maturze, czy też włączenie się do rynku pracy i praktyczną naukę zawodu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZarobki górników
Następny artykułCzas pracy kierowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here