Podczas rozmowy kwalifikacyjnej oceniane jest odpowiednie przygotowanie kandydata, który często musi odpowiadać na pytania, ale też mierzyć się z zadaniami. Takie zabiegi pozwalają rekruterom lepiej poznać potencjalnego pracownika. Jaki najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej otrzymują kandydaci?

Mocne i słabe strony

Aby lepiej poznać daną osobę, rekruterzy mogą zapytać ją o mocne i słabe strony. Wśród mocnych stron docenia się chociażby sumienność, punktualność, umiejętność pracy w zespole czy też pracowitość. Jeśli mówimy na rozmowie o swoich słabych stronach, warto przedstawić je w taki sposób, aby pokazywały też one potencjalne korzyści dla pracodawcy. Osoba pedantyczna będzie z dokładnością wykonywała swe obowiązki, a nadmiernie ambitna zawsze będzie dążyć do jak najlepszego wykonania swojego zadania.

Dyspozycyjność

W wielu zawodach niezwykle istotna jest kwestia dyspozycyjności. To pytanie jest szczególnie ważne, kiedy pracownik będzie miał pracować w systemie zmianowym bądź musi liczyć się z częstymi wyjazdami służbowymi.

Oczekiwania finansowe

Jeśli chodzi o najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, często w puli tej znajduje się zagadnienie wynagrodzenia. Rekruterzy często chcą wiedzieć, na jakie zarobki liczy potencjalny pracownik. Niejednokrotnie to stawki mają znaczenie przy wyborze konkretnego kandydata.

Doświadczenie

W wielu ogłoszeniach o pracę jednym z wymagań jest doświadczenie w branży. Podczas rozmowy rekruterzy mogą spytać kandydata o to, czego nauczył się w poprzedniej pracy lub poprosić go o wskazanie największego sukcesu w miejscu wcześniejszego zatrudnienia.

Znajomość firmy

W natłoku wysłanych CV i odbywanych rozmów kwalifikacyjnych warto przyjrzeć się uważnie firmie, do której aplikujemy. Nic nie zniechęci bowiem tak bardzo osoby rekrutującej nas na dane stanowisko jak nieznajomość specyfiki danego przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie podczas spotkania rekrutacyjnego spotkamy się z pytaniem: „Dlaczego chce Pan pracować w naszej firmie?”. To świetna okazja do tego, żeby przedstawić wtedy naszą wiedzę o firmie, wskazując na jej największe atuty.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają zawsze jeden cel – poznać kandydata i zweryfikować, czy jest odpowiednią osobą, która powinna dostać pracę w firmie. Żeby dobrze wypaść podczas spotkania, warto zapoznać się z przykładami i przemyśleć swoje odpowiedzi. Nie warto jednak uczyć się formułek na pamięć, bo wypadniemy nienaturalnie, co z pewnością spotka się z dezaprobatą rekrutera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here