Pandemia zmusiła wiele firm do przejścia w tryb pracy zdalnej. Niejednokrotnie zdarzyło się, że to właśnie niecodzienna sytuacja wystawiła pracowników na próbę – wielu z nich nie miało styczności z home office, stąd mogły pojawiać się problemy ze skupieniem i zachowaniem odpowiedniej efektywności. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym  praca zdalna nie będzie dla Ciebie problemem.

Nie rezygnuj z porannej rutyny

Choć wizja pozostania w łóżku i pracy z laptopa z pewnością jest kusząca, to warto mimo wszystko wstać wystarczająco wcześnie, by rozpocząć pracę z odpowiednio przygotowanego stanowiska. Poranna rutyna, która do tej pory towarzyszyła Ci przed wyjściem do pracy, jak najbardziej nadal jest zasadna! Być może niekoniecznie przyda Ci się robienie makijażu do siedzenia przed komputerem, ale z pewnością poranna kawa i prysznic będą sposobem na rozbudzenie się i wejście w tryb pracy.

Przygotuj sobie odpowiednie stanowisko

Jak wspomnieliśmy powyżej, podczas pracy zdalnej zbawiennym może okazać się staranne przygotowanie odpowiedniej przestrzeni. Zmiana łóżka na biurko z pewnością pomoże w skupieniu! Ponadto ważnym jest, by zrezygnować z trzymania w pobliżu przedmiotów, które będą Cię rozpraszać, np. telefon prywatny, książka itp. Przede wszystkim Twoje stanowisko musi być funkcjonalne – w ten sposób będziesz mógł poczuć się jak w swoim biurze. Pomoże Ci także odseparowanie się od ewentualnych hałasów, np. telewizja czy radio. Warto pracować z pokoju, w którym nie ma dostępu do elektroniki na czas pracy – w ten sposób łatwiej będzie zachować focus.

jak pracować na home office
fot. pixabay.com

Zachowaj stały rytm dnia

Praca w domu z pewnością kojarzy się z brakiem zachowania równowagi między dwoma płaszczyznami życia, tzw. work-life balance. Aby ułatwić sobie codzienne obowiązki, warto wyznaczyć czas pracy i niezmiennie się go trzymać. Jeśli zazwyczaj jedziesz do biura na 8:00 i po 8 godzinach je opuszczasz, postaraj się w tych samych godzinach pracować z domu. Traktuj je wówczas jak swoje nowe biuro! Ponadto dobrym nawykiem będzie poinformowanie wszystkich domowników o tym, w jakich godzinach będziesz niedostępny ze względu na pracę. Wyznacz granice, których nie powinno się przekraczać – dzięki temu uda Ci się zachować równowagę między pracą a życiem domowym.

Sporządź listę zadań do wykonania

Najgorszą rzeczą, jaką możesz sobie zrobić, jest odkładanie wszystkich rzeczy do zrobienia na ostatnią chwilę. Dobrą praktyką jest sporządzanie tzw. to do list, dzięki której na pewno do tego nie dopuścisz. O ile w biurze łatwiej jest wykonywać swoje obowiązki ze względu na większe możliwości sprawowania kontroli przez przełożonego, o tyle w domu można zapomnieć o priorytetach. Lista zadań pomoże Ci zapanować nad porządkiem dnia codziennego – kolejno możesz wykreślać rzeczy, które już zostały zrobione. Ponadto będzie to stanowić dodatkową motywację – wiszące, niezakreślone zadania będą wyglądać nieestetycznie, dlatego warto wykonywać je na bieżąco, by nie zostawiać nic na kolejny dzień. Listę możesz przygotować odręcznie na kartce, w nowym dokumencie w Wordzie lub za pomocą odpowiednich narzędzi do organizacji pracy, np. Asana.

jak pracować zdalnie
fot. pixabay.com

Pamiętaj o przerwach

Choć wydaje się, że praca z domu może powodować przede wszystkim problem ze skupieniem, to nietrudno o to, by przesadzić w drugą stronę. Home office może przyczynić się do tego, że zapomnisz o ciągłym sprawdzaniu godziny i liczeniu czasu do wyjścia do domu – bo już w nim będziesz. Przerwy są jednak konieczne w efektywnym wykorzystywaniu czasu pracy. To dzięki nim możesz dać sobie chwilę odpoczynku, która przełoży się na odpowiednie funkcjonowanie mózgu. Nie tylko przerwy są ważne w kwestii zachowania trzeźwości umysłu – należy pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości snu. Dzięki temu nie tylko będziesz czuł się lepiej następnego poranka, ale też obniżysz poziom stresu.

Powyższe porady to nasza wskazówka na odpowiednią organizację podczas pracy zdalnej. Może zdarzyć się, że do tej listy będziesz potrzebował kilku kolejnych kroków, dzięki którym odnajdziesz skuteczny system.

1 KOMENTARZ

  1. […] Praca zdalna wciąż jest tematem, który dotyczy wielu firm. Co więcej, mimo że pandemia w dużym stopniu wpłynęła na jej wdrożenie w firmach, to jednak są pracodawcy, którzy oferują wyłącznie model pracy domowej od kilku lat. Wówczas ważnym elementem wpływającym na efektywność jest stworzenie sobie odpowiedniego stanowiska pracy. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas organizowania miejsca pracy? Podpowiadamy poniżej. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here