Z pewnością wiesz już, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni smartfon. Dzisiejsze telefony jednak są o wiele wrażliwsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne niż te sprzed 20 lat, dlatego niezbędnym jest zachowanie ostrożności w trakcie ich użytkowania. Przydatnym narzędziem z pewnością są etui, które chronią smartfony przed upadkami oraz drobnymi rysami pozostawionymi przez klucze. Sprawdź poniżej, jak wybrać odpowiednią obudowę na swój telefon.

Rodzaje obudowy na telefon

Podczas zakupu etui na smartfon warto zorientować się w tym, jakie typy można spotkać w sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Należą do nich:

  • nakładki na telefon – zazwyczaj silikonowe, tzw. “plecki” zakładane na tylną część obudowy;
  • etui z klapką – dostępne w wersji z szybką oraz bez niej, może być dotykowa, dzięki czemu etui zyskuje dodatkową funkcję;
  • etui na ramię – coś idealnego dla sportowców, dla których taka forma obudowy będzie z pewnością najwygodniejsza;
  • futerał – zakładany na urządzenie za pomocą jednego ruchu, tzw. wsuwania.
etui na smartfon
fot. pixabay.com

Silikonowe etui na telefon

Najbardziej popularne, jednocześnie świetnie sprawdzają się jako ochrona obudowy smartfonu. Niestety w ich przypadku najbardziej może ucierpieć najistotniejsza część telefonu, jakim jest wyświetlacz. Dopóki smartfon upadnie na równą powierzchnię, brzegi etui prawdopodobnie poradzą sobie z zabezpieczeniem. Natomiast w innych przypadkach wyświetlacz będzie narażony na pęknięcia. Warto jednak w przypadku tego typu etui zainwestować dodatkowo w folię ochronną lub szkło hartowane – to powinno zminimalizować obrażenia.

Pokrowiec z klapką

Producenci dają do wyboru proste, zamykane etui lub takie, które mogą mieć szybkę, przez którą widać ekran. Są one alternatywą dla pokrowców, które zasłaniają cały wyświetlacz. Wyróżnić można dwie kategorie tego typu etui, tj. z szybką aktywną lub nieaktywną. Szybka nieaktywna pozwala po prostu widzieć ekran, jednak nie umożliwia jakichkolwiek interakcji ze smartfonem. Akcję można podjąć dopiero po podniesieniu klapki pokrowca. Drugi rodzaj natomiast działa wręcz przeciwnie – szybka pozwala na używanie telefonu mimo zakrycia wyświetlacza. Ponadto różnicą między tymi rodzajami jest cena – szybka aktywna jest zdecydowanie droższa od nieaktywnej wersji.

pokrowiec na telefon
fot. pixabay.com

Etui na ramię

Tego rodzaju pokrowiec pozwala na zachowanie ostrożności w użytkowaniu telefonu podczas różnych sportowych czynności. Etui na ramię zazwyczaj jest przezroczyste i pozwala na przewodzenie dotyku, co oznacza, że można używać smartfon bez wyjmowania go co chwila z pokrowca. Dodatkową ochronę zapewniają też listwy zatrzaskowe zazwyczaj umieszczane w tym rodzaju futerałów. Pozwala to przede wszystkim na zabezpieczenie wyświetlacza przed deszczem, dlatego jest szczególnie polecane podczas jazdy rowerem czy wycieczki górskiej. Odmianą etui na ramię są także pasy sportowe. Przypominają saszetki w postaci nerek, które zakłada się w pasie. Tutaj również tworzywo, z jakiego wykonany jest pokrowiec, jest przezroczyste i pozwala na użytkowanie bez konieczności wyjmowania telefonu. Ponadto ten rodzaj zazwyczaj jest wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak wejście na słuchawki czy dodatkowa kieszeń.

Futerał wsuwany

Jego największą zaletą jest to, że spośród wszystkich kategorii etui dostępnych na rynku, najmniej wpływa na wygląd telefonu. To sprawia, że będzie najlepszą opcją dla osób, które smartfon wybrały głównie ze względu na jego design – w tym przypadku będzie ciągle widoczny. Futerał wsuwany stanowi też idealne zabezpieczenie wyświetlacza – zamknięty w środku telefon praktycznie nie ma szans na to, by zostać uszkodzony. Jest to z pewnością zaleta, która stawia ten rodzaj etui ponad pozostałymi, zwłaszcza tego z klapką, który z pozoru zdaje się odpowiednio chronić telefon, jednak przy pierwszym lepszym upadku klapka prawdopodobnie się otworzy, a wówczas ekran zostanie porysowany. Wadą natomiast będzie to, że używanie telefonu możliwe jest dopiero po wyjęciu go z futerału – nie będzie miał wtedy żadnego zabezpieczenia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here