W dzisiejszych czasach chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez dobrego smartfona. Zarówno na wybór telefonu, jak i odpowiedniego etui, wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest z pewnością aspekt aparatów fotograficznych wbudowanych w telefony oraz jakość wykonywanych przez nich zdjęć. Istnieje kilka kroków, dzięki którym wykorzystasz potencjał każdego obiektywu!
Zadbaj o obiektyw
Pewnym jest, że warto uważać na swój telefon w każdej sytuacji. Upadków raczej nie planujemy z wyprzedzeniem, one po prostu się dzieją – więc rada “uważaj, by smartfon nie upadł Ci na aparat” może się nie przydać. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć obiektyw poprzez np. przyklejenie specjalnej folii, podobnej jak w przypadku folii na wyświetlacz. Ponadto jednym z pierwszych kroków przed wykonaniem odpowiedniej fotografii powinno być wytarcie aparatu. Jeśli borykasz się z zamglonym, niewyostrzonym obrazem, być może to jest coś, czego potrzebujesz? Często zapominamy o tej banalnej rzeczy, która jednak potrafi przełożyć się na o wiele lepsze efekty.
Wybierz punkt wyostrzenia
Wiele dzisiejszych smartfonów posiada funkcję wyostrzania konkretnego obszaru obrazu po dotknięciu w odpowiednim miejscu podczas robienia fotografii. To niezwykłe ułatwienie, które pozwoli Ci osiągnąć najlepszą jakość zdjęcia z wyróżnieniem najważniejszych elementów krajobrazu. Wystarczy włączyć aparat i dotknąć obraz w miejscu, które chcemy postawić na pierwszym planie. Jedno kliknięcie, które pozwoli Ci stworzyć o wiele lepszą fotografię!
Pamiętaj o siatce
Tryb siatki to coś, o czym powinien pamiętać każdy, kto wykonuje zdjęcia aparatem w telefonie. Dzięki niej jesteś w stanie oszacować odpowiedni kąt fotografii – zachowasz harmonijny układ. Zdjęcie będzie wyglądało na dobrze wykadrowane, przez co finalny efekt będzie zdecydowanie lepszy. Układ siatkowy podczas wykonywania zdjęć jest wykorzystywany także podczas robienia fotografii aparatami cyfrowymi, zatem każdy amator i profesjonalista powinien znać ten tryb.
Zdjęcia przednią kamerką
O ile kiedyś zdjęcia typu selfie budziły różne reakcje, o tyle w dzisiejszych czasach są czymś zupełnie normalnym. Warto zatem znać kilka wskazówek, dzięki którym zrobisz dobre zdjęcie swojej twarzy przednim aparatem. Przede wszystkim dużo zależy od tego, jakie jest światło oraz w jakim kierunku się ustawimy. Najlepszy efekt można osiągnąć podczas ustawienia się twarzą do światła dziennego – dzięki temu każdy element będzie odpowiednio wyeksponowany, co z pewnością podniesie jakość fotografii. Światło nie może znajdować się za plecami, ponieważ wówczas obraz będzie zbyt ciemny i nic nie będzie widać. Pamiętaj także o tym, by unikać używania przekombinowanych filtrów upiększających dostępnych w większości modeli smartfonów. Najlepiej stawiać na naturalne ujęcia, które później ewentualnie można poddać obróbce graficznej w odpowiednim programie. Filtry mogą zaburzyć rzeczywistość i sprawić, że będziesz wyglądać nienaturalnie.
Odpowiednia obróbka graficzna
Filtry upiększające raczej nie zdadzą egzaminu podczas tworzenia dobrej jakościowo fotografii, jednak warto wiedzieć, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Należą do nich:
- odpowiedni kontrast,
- temperatura barw,
- nasycenie kolorów,
- wyostrzenie elementów.
Po wykonaniu zdjęcia dobrze jest poddać je delikatnej obróbce graficznej, dzięki której powyższe elementy będą bardziej wyraziste, a zdjęcie zaprezentuje się o wiele lepiej. Niekiedy możesz potrzebować nieco większej ingerencji w obraz, np. w przypadku, gdy Twoja twarz wyszła zaczerwieniona, możesz zredukować ten efekt w odpowiednim programie graficznym.
Tych kilka kroków pozwoli Ci wycisnąć wszystkie zalety z wykonanego przez Ciebie zdjęcia. Niekiedy chcemy jednak wykorzystać potencjał jeszcze bardziej – wówczas warto zastanowić się nad inwestycją w dodatkowe wyposażenie fotograficzne, takie jak statyw. Dzięki niemu unieruchomisz obraz, co nie do końca jest możliwe w przypadku robienia zdjęć, trzymając telefon w ręce.