W dzisiejszych czasach raczej mało kto jest w stanie wyobrazić sobie codzienne życie bez używania smartfonu. Dla wielu osób jest to urządzenie niezbędne do dzwonienia, przeglądania aplikacji i innych prostych czynności, natomiast dla jeszcze innych jest to narzędzie pracy. Obie te grupy często dokonują wyboru na podstawie podobnych czynników, które zebraliśmy poniżej.

Ekran – wielkość i wyświetlacz

Wybór wśród smartfonów zdecydowanie rośnie z roku na rok. Kupując nowy telefon, warto zatem mieć na uwadze jego wyświetlacz – zarówno pod kątem wielkości, jak i pozostałych parametrów, które sugeruje producent. Obecnie da się zauważyć tendencję do rezygnacji z ramek, w efekcie czego finalna proporcja obrazu wynosi 18:9, 19:9 lub podobnie. Warto także sprawdzić parametry przedniego aparatu. Często można spotkać je w wysuwanych wersjach, przez co ekran pokrywa znacznie większą część panelu z przodu. 

W przypadku wyświetlacza należy wspomnieć także o rozdzielczości – absolutne minimum w dzisiejszych telefonach to FullHD+, natomiast coraz częściej można znaleźć flagowce z QuadHD+ z wsparciem dla technologii HDR.

smartfon 2021
fot. pixabay.com

Rodzaj obudowy

Współczesne smartfony posiadają obudowy zazwyczaj stworzone ze szkła i ewentualnie metalu w przypadku ramek bocznych. Raczej odchodzi się od tworzywa sztucznego – jest ono bowiem nie do zaakceptowania w najwyższych segmentach. Tym, na co warto spojrzeć przed zakupem telefonu, jest funkcja wodoszczelności obudowy. Co prawda większość firm pamięta o tym, jednak nie zawsze jest to must have. Natomiast dla użytkownika z pewnością udogodnieniem jest możliwość wyciągnięcia telefonu w deszczu bez konieczności przejmowania się kosztami naprawy ewentualnej awarii sprzętu. 

W obrębie obudowy znaleźć można także wejście na ładowarkę oraz słuchawki. W przypadku złącza do ładowania aktualnie najczęściej można spotkać się z USB typu C, natomiast złącza słuchawkowe mają standardowo 3,5 mm. Jest to o tyle istotna informacja, że w sytuacji, gdy smartfon posiada inne złącze słuchawkowe, koniecznym będzie korzystanie z dedykowanych przejściówek lub słuchawek łączących się z Bluetooth.

Jakość wykonywanych fotografii

Każdy z nas z pewnością lubi oszczędzać miejsce w plecaku czy torbie – dlatego najwygodniej jest zrezygnować z aparatu cyfrowego na rzecz dobrej jakości sprzętu w telefonie komórkowym. Do niedawna zaskakującym rozwiązaniem było stosowanie podwójnych czy potrójnych obiektywów – natomiast dziś coraz częściej można spotkać się z czterema obiektywami w obrębie jednego telefonu. Co istotne, jeden z nich powinien mieć możliwość szerokokątnego widzenia, która z pewnością przyda się podczas tworzenia zdjęć większej ilości osób czy panoramy krajobrazu.

jak wybrać telefon
fot. pixabay.com

Wytrzymałość baterii

W przypadku zarówno telefonów, jak i laptopów, nieodłącznym elementem jest możliwość korzystania ze sprzętu długi czas bez konieczności podłączania do źródła zasilania. Niektóre smartfony z wyższych półek można ładować bezprzewodowo, natomiast większość znanych flagowców ma możliwość fast charging, czyli szybkiego ładowania. Co więcej, niektóre telefony cechują się tzw. ładowaniem zwrotnym, co oznacza, że poza pobieraniem energii z innego źródła celem naładowania swojej baterii, ładują jednocześnie inne urządzenie, np. opaskę sportową.

Wersja modułów łączności bezprzewodowej

To, że telefon posiada moduł Wi-Fi oraz Bluetooth, nikogo nie zaskoczy. Warto jednak sprawdzić, jaką wersję oferuje model wybranego przez Ciebie smartfona – na przestrzeni ostatnich lat bowiem oba moduły zyskały kilka nowych odmian. Wyższą półkę cechuje Bluetooth 5.0 i co najmniej Wi-Fi 5 (802.11ac) pozwalające na lepszą prędkość oraz stabilność połączenia. Ponadto nowy telefon komórkowy powinien posiadać także moduł NFC, który umożliwi płatności smartfonem czy też połączenie dedykowanych akcesoriów.

Powyższe cechy są istotne z punktu widzenia użytkowania smartfonu, natomiast warto sprawdzać także bieżące ceny. Zazwyczaj idą one w parze z jakością, dlatego jeśli potrzebujesz telefonu do pracy, z pewnością lepiej będzie wydać nieco więcej, by pozwolić sobie na zdjęcia lepszej jakości lub po prostu wygodniejsze użytkowanie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here