Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie szukania nowej, czy pierwszej pracy, CV jest niezbędnym elementem podczas procesu rekrutacyjnego. Niejednokrotnie to właśnie ten dokument będzie decydował o tym, czy zostaniesz zakwalifikowany do kolejnego etapu! Z tego względu należy przygotować możliwie najbardziej interesujące fragmenty naszego doświadczenia zebrane w jednym miejscu.

Aspekt wizualny

Choć pewnym jest, że wartościowa treść będzie największą zaletą dobrze sporządzonego CV, to warto zadbać o to, jakie pierwsze wizualne wrażenie zostanie wywarte. Przede wszystkim całość powinna być estetyczna – nieważne, czy wybierzesz opisywanie doświadczenia na spisanej odręcznie kartce, czy wydrukujesz gotowy szablon z Internetu. Informacje powinny być przejrzyste i wypunktowane, by jak najbardziej ułatwić pracodawcy czytanie treści.

dobre cv zasady
fot. pixabay.com

Zachowaj chronologię

Utarła się zasada, że CV nie powinno przekraczać objętości dwóch stron A4. Oznacza to zatem, że należy pisać zwięźle i treściwie, dzięki czemu każda informacja będzie cenna. Należy zachować także chronologię wszelkich wydarzeń, którymi chcesz się pochwalić. Zasada ta odnosi się jednak do uporządkowania konkretnych kategorii według dat – nie masz obowiązku zamieszczania danych na temat ukończonych szkół przed doświadczeniem. Co więcej, często właśnie robi się na odwrót. Doświadczenie jest bowiem o wiele cenniejsze dla potencjalnego pracodawcy niż kilka dyplomów i tytułów po ukończonych szkołach wyższych.

Odpowiednie zdjęcie

Co prawda nie ma obowiązku umieszczania swojego zdjęcia w CV – jest to jednak spore ułatwienie. Dlaczego? Rekruter, przeglądając życiorysy potencjalnych pracowników, ma do czynienia z mnóstwem osób. Umieszczenie fotografii, na której widać, z kim będzie miało się przyjemność ewentualnej rozmowy rekrutacyjnej, z pewnością pozwala na zachowanie obrazu w pamięci. Jest też kilka zasad odnośnie zdjęć widniejących w CV:

  • fotografia powinna być profesjonalna – CV to nie jest odpowiednie miejsce na umieszczanie selfie z kotem. Co prawda nie ma obowiązku robienia zdjęcia u fotografa, ale warto pomyśleć nad odpowiednim tłem. Dobrze byłoby zatem stanąć na tle jasnej ściany, która zastąpi profesjonalne studio;
  • zadbaj o dress code – na zdjęciu umieszczanym w CV powinieneś ubrać się schludnie i elegancko. Nie musi to być biała koszula jak na maturę – masz dowolność w doborze barw – jednak warto wybrać coś eleganckiego;
  • uśmiech! – to podstawa. Nic nie przyciąga ludzi bardziej niż szczery uśmiech. Fotografia powinna zatem przedstawiać uśmiechniętą, naturalną twarz – nie obrażoną lub bez wyrazu.

Adres e-mail ma znaczenie

Wiadomo, że na początku zabaw z Internetem każdy miał skrzynkę mailową o nazwie, którą wolałby zapomnieć. Z tego względu też dobrze jest przemyśleć, jaki adres do korespondencji elektronicznej zamieszczasz w swoim życiorysie. Pracodawca zupełnie inaczej spojrzy na aplikację, w której adres mailowy składa się z Twojego imienia i nazwiska niż ze zbitków różnych znaków. Poważna skrzynka mailowa to zatem jedna z podstaw, o które należałoby zadbać podczas tworzenia CV.

jak napisać cv
fot. pixabay.com

Pisz wprost o swoich zaletach

Z pewnością widziałeś już mnóstwo ogłoszeń, w których poszukiwani są nowi pracownicy. Czy znalazłeś w nich jakiekolwiek wady? Raczej nie. To samo dotyczy tworzenia swojego życiorysu. Nie zamieszczaj w nim cech, z których absolutnie nie jesteś dumny – czy osiągnięć, którymi nie chcesz się chwalić. CV to Twoja wizytówka! Wykorzystaj ją zatem mądrze na sprawienie dobrego pierwszego wrażenia. Rekruterzy często jednak, widząc brak wad i idealne CV, zadają trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wtedy jednak wystarczy odpowiednia postawa, pewność siebie i uda Ci się wyjść z twarzą z każdej sytuacji.

List motywacyjny

Jest to dodatek, który możesz umieścić razem z CV podczas składania aplikacji do danej pracy. Dzięki niemu jesteś w stanie nieco więcej powiedzieć o sobie oraz przedstawić argumenty, dla których chcesz objąć dane stanowisko. Warto wykorzystywać zatem list motywacyjny po to, by wnieść nieco więcej informacji o sobie dla potencjalnego pracodawcy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here