Wielu pracodawców podczas rekrutacji wymaga wyłącznie życiorysu w postaci CV. Jeśli jednak zależy nam na objęciu danego stanowiska, warto napisać także list motywacyjny, który może zwiększyć Twoje szanse. Jak powinien wyglądać taki dokument? Jak go napisać, by rzeczywiście przedstawić się w jak najlepszym świetle? Odpowiedzi można znaleźć w poniższym artykule.

Odpowiednia forma listu

Tak samo jak w przypadku tworzenia efektywnego CV, tak i tutaj pierwsze wrażenie można sprawić dzięki aspektowi wizualnemu dokumentu. List motywacyjny co do zasady powinien uzupełniać życiorys informacjami, których jeszcze nie dołączyliśmy. Jedynie wówczas pracodawca może poznać nowe dane na temat potencjalnego kandydata. W liście jednak mamy większą możliwość, jeśli chodzi o objętość tekstu. O ile w CV lepiej jest stawiać na ogólniki i krótkie wyrażenia, o tyle w dokumencie motywacyjnym możesz pozwolić sobie na nieco dłuższe, pełne zdania. Całość powinna być podzielona na kilka akapitów – dzięki temu osoba czytająca nie zmęczy tak szybko oczu.

Forma listu motywacyjnego powinna nawiązywać do stworzonego wcześniej życiorysu. Pomocne będzie zatem użycie tego samego rozmiaru i rodzaju czcionki, odstępów i kolorów. Nie jest to oczywiście wymóg – jednak dzięki temu jesteś w stanie na samym początku wypaść profesjonalnie.

zasady pisania listu motywacyjnego
fot. pixabay.com

Opisz swoje zalety

List motywacyjny nie powinien powielać utartych schematów znalezionych w Internecie. Jeśli masz zamiar skopiować tekst z sieci, który kompletnie nie wnosi wartości dodanej dla rekrutera, lepiej w ogóle go nie dołączaj. Zastanów się, dlaczego właściwie chcesz objąć dane stanowisko. Po co na nie aplikujesz? Dlaczego to właśnie Ty powinieneś dostać posadę? Z pewnością posiadasz cechy, które pozwalają Ci myśleć, że idealnie nadajesz się właśnie do tej pracy. Udowodnij to!

Zacznij od zwrotu grzecznościowego, w którym przywitasz się z potencjalnym pracodawcą. Następnie, już na samym wstępie, zacznij od swoich zalet. Pamiętasz język korzyści? To idealna okazja do użycia go w praktyce. Sprawdza się nie tylko w marketingu internetowym, ale także w codziennych sytuacjach. W liście motywacyjnym możesz zatem przedstawić swoje cechy i napisać wprost, jaka będzie z nich korzyść dla firmy. Jeśli znasz kogoś z wewnątrz, napomknij o tym!

Nie pisz dwa razy tego samego

Jak wspomnieliśmy wcześniej, list motywacyjny powinien zawierać nowe informacje, których nie było zamieszczonych w CV. Powód jest prosty: nikt nie lubi czytać tego samego dwa razy, a przynajmniej nie w odstępie kilku minut. O ile życiorys powinien opisywać Twoje doświadczenie i umiejętności, o tyle list motywacyjny ma za zadanie udowodnić, że przedstawione cechy pozwalają przynieść wymierną korzyść dla pracodawcy.

Nie ma sensu pisać o tym, że jesteś sumienny, kreatywny i szybko się uczysz. Nikt tego nie neguje – to jak najbardziej może być prawda. Sęk w tym, że brzmi to jak utarty schemat – trochę jak niektóre frazesy w reklamach internetowych Google Ads, np. “wieloletnie doświadczenie, profesjonalny zespół”. Napisz o sobie w taki sposób, by się wyróżnić! Jeśli ktoś przeczyta Twój list w oderwaniu od tego, kto go napisał i będzie w stanie podstawić sobie do niego zupełnie inną osobę, oznacza to, że zrobiłeś go źle. Zadbaj o unikatowość, oryginalność i bądź sobą. Tylko w ten sposób jesteś w stanie sprawić dobre wrażenie na pracodawcy i pozwolić się zapamiętać.

list motywacyjny jak napisać
fot. pixabay.com

Stawiaj na konkretne fakty

Twarde liczby powinny być Twoimi przyjaciółmi. Zamiast pisać o tym, że prowadziłeś kampanie reklamowe, opisz, w jakim czasie i stopniu zwiększyłeś sprzedaż na danej stronie. Postaw na dane, które przedstawią Cię w pozytywnym świetle! Pamiętaj o tym, by używać procentowych wskaźników – one świetnie wkomponują się w całość listu motywacyjnego. Opisane w ten sposób zasługi dla poprzednich pracodawców z pewnością zwiększą zainteresowanie firmy, która będzie chciała poszerzyć zespół o osobę kreatywną – która nie tylko pisze, że taka jest, ale przedstawia to już w dokumentach rekrutacyjnych!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here