Duże firmy zwykle posiadają swoje własne lokale magazynowe i to zwykle posiadają ich naprawdę sporo. Samodzielnie je projektują i konstruują. W ten sposób przygotowują magazyny wprost szyte na miarę ich potrzeb, które potem mogą być używane w określonych wcześniej celach. Nie zawsze zakup i budowa nowego magazynu logistycznego jest jednak rozwiązaniem opłacalnym. W wielu przypadkach więcej sensu ma wynajem magazynu logistycznego, który na pewno będzie mniej kosztowny. Nawet ten wynajem wypadałoby jednak przemyśleć. Pomimo tego, że kosztuje on aż tyle, ile trzeba by było płacić za budowę magazynu każdego miesiąca, dalej pozostaje jedną z takich droższych usług, a jednak lepiej wydawać pieniądze na coś użytecznego i wartościowego.
Największym i chyba też najbardziej bolesnym błędem, który bywa popełniany przy dogadywaniu tego rodzaju transakcji, jest wynajmowanie zbyt dużych magazynów. Przedsiębiorcy argumentują swój wybór próbą przygotowania się na przyszłość. Chcą przygotować się na ewentualną sytuację, w której ich firma uległaby nagłemu rozrostowi i przez to potrzebowaliby większej przestrzeni do składowania należących do niej produktów. Taka sytuacja może się jednak nigdy nie zdarzyć. A nawet jeśli się przytrafi, może dojść do niej dopiero po kilku miesiącach albo i kilku latach, więc głupotą byłoby płacić przez cały ten czas dodatkowe pieniądze za większą przestrzeń magazynową, która i tak pozostawałaby przez cały ten czas pusta i nie byłaby używana. Praktycznym wyborem prawie zawsze są natomiast magazyny dzielone na moduły. W ich przypadku często ma się możliwość dokupienia dodatkowego segmentu lub nawet paru segmentów, jeżeli tylko ta powierzchnia, którą wynajęło się na samym początku, nagle okazuje się niewystarczająca i przestaje spełniać potrzeby firmy.
Magazyny modułowe
Myśląc więc o powiększeniu swojego biznesu w przyszłości, ale jednocześnie nie mając jeszcze stu procentowej pewności co do tego, czy ten rozwój rzeczywiście nastąpi, warto od razu rozejrzeć się za magazynem podzielonym na poszczególne moduły. Takie magazyny logistyczne zawsze są opłacalne dla najemców. Firma korzysta w nich bowiem tylko z tej ich części, która jest przez nią rzeczywiście użytkowana. Początkowo może więc zdecydować się na wynajem niewielkiego obszaru, by stopniowo dokupować do niego kolejne moduły i na spokojnie wypełniać je kolejnymi swoimi produktami albo innymi posiadanymi narzędziami. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala uniknąć wynajmowania magazynów logistycznych w różnych częściach miasta. Wszystkie te przestrzenie ma się zebrane w jednym miejscu. A to pozwala łatwiej z nich korzystać i też łatwiej nimi zarządzać.
Koszty wynajmowania magazynów logistycznych zależne są oczywiście od paru czynników. Decyduje o nich przede wszystkim typ konkretnego magazynu, czyli m.in. jego lokalizacja, metraż, typ wyposażenia oraz wszystkie te inne jego własności i parametry wpływające na jego użyteczność i ogólną atrakcyjność. Jeszcze przed podpisaniem umowy potencjalny najemca wie jednak dokładnie, za co będzie płacić i ile będzie płacić. Zna koszty, które w przyszłości będzie ponosić co miesiąc, albowiem najczęściej takie płatności za wynajem magazynów uiszczane są właśnie miesięcznie. Cena może jednak uwzględniać o razu różne dodatkowe usługi. Będą to oczywiście usługi magazynowe, w ramach których można skorzystać np. z regularnego sprzątania lokalu czy nawet zapewnić mu jakąś obsługę. To wszystko sprawia, że magazyny na wynajem mają naprawdę różne ceny i nie da się powiedzieć, ile rzeczywiście powinny one kosztować, by można było uznać je za coś ekonomicznego i względnie taniego. Zależy to od wszystkich tych usług, które będą składać się na konkretną współprace.
Wynajmowanie magazynów logistycznych nie jest więc niczym trudnym. Już od dawien dawna w Polsce da się skorzystać z tej usługi w sposób bezproblemowy i zarazem efektywny. Jako że natomiast takie dodatkowe przestrzenie potrafią przydać się każdej firmie, warto by było przynajmniej pomyśleć o tym, by je samemu wynająć.