Często zastanawiamy się, co zrobić, żeby jak najlepiej zaprezentować się przed potencjalnym pracodawcą. W końcu to pierwsze wrażenie jest najważniejsze, zwłaszcza podczas rozmowy rekrutacyjnej. Co zatem warto zrobić, żeby mieć większe szanse na zdobycie pracy? Podpowiadamy poniżej.

Wykształcenie wyższe

Po szkole średniej większość osób stoi przed wyborem: studia czy praca? Nie ma tutaj złego wyboru. Wykształcenie wyższe, choć mile widziane, nie zawsze jest wymogiem koniecznym ze strony pracodawcy. Studia jednak są istotnym etapem ze względu nie tylko na samą wiedzę, którą przyswaja się na uczelni, ale na usamodzielnienie się i próbę życia na własną rękę.

W wielu przypadkach wykształcenie wyższe może być jednak wymagane – w zawodach specjalistycznych, w których należy wykazać się dużą wiedzą teoretyczną. Warto zrobić rzetelny research i dopasować wybór między studiami a pracą do własnych preferencji.

rozmowa rekrutacyjna
fot. pixabay.com

Doświadczenie jest w cenie

Jest to zdecydowanie filar kompetencji, o który należy szczególnie zadbać. Nie warto odkładać zbierania cennego doświadczenia na ostatni moment po skończeniu studiów. Dobrze jest, studiując, pracować choćby na część etatu. Z pewnością pracodawcy przychylniejszym okiem spoglądają na osoby, które mimo natłoku zajęć na uczelni, potrafią zorganizować swój czas na tyle, by móc dodatkowo pracować. Poza tym doświadczenie jest ważne nie tylko dla pracodawcy, ale także dla osoby ubiegającej się o posadę. W przypadku copywritera ważne jest nie tylko “lekkie pióro”, ale także mnóstwo wiedzy, którą można posiąść jedynie po napisaniu wielu tekstów pozycjonujących lub sprzedażowych.

Zadbaj o edukację pozaszkolną

Choć utarło się, że studia są bardzo ważną częścią życia, to zdecydowanie większą wiedzę można czerpać z różnych kursów dokształcających. Począwszy od języków obcych, przez reklamowanie w sieci aż po tworzenie baz danych. W wielu przypadkach kursy edukacyjne są płatne, jednak jest to inwestycja, która z pewnością zwróci się po jakimś czasie. Twoja wiedza zaowocuje tym, że na rozmowie rekrutacyjnej będziesz doskonale znał odpowiedź na każde pytanie! Dodatkową zaletą edukacji tego typu jest możliwość wpisania w CV konkretnego kursu wraz z uzyskanym certyfikatem, które zazwyczaj idą w parze ze skończeniem lekcji. W Internecie można znaleźć także bezpłatne kursy, oferowane chociażby przez Google w zakresie Google Ads. Należy mieć jednak na uwadze, że niektóre certyfikaty będą wymagały ponownego potwierdzenia umiejętności po jakimś czasie, np. po roku od zakończenia kursu.

jak dostać pracę
fot. pixabay.com

Spraw dobre pierwsze wrażenie na rozmowie

Rozmowa kwalifikacyjna to prawdopodobnie najbardziej stresująca rzecz, z którą przychodzi się zmierzyć zaraz po zdaniu matury. Często uciekają nam myśli, trudno jest ubrać w słowa to, co chcemy powiedzieć. Są to sytuacje, do których trzeba się przyzwyczaić – mimo wszystko wokół nich obraca się życie. Stres da się oswoić! Poniżej podpowiadamy natomiast, co zrobić, by jak najlepiej wypaść na rozmowie rekrutacyjnej:

  • ubierz się stosownie – pamiętaj, by nie przychodzić w dresach ani w sukni balowej. Na rozmowę rekrutacyjną powinieneś ubrać się tak, jak na maturę – stonowane kolory i eleganckie rzeczy;
  • zrób research – koniecznie sprawdź przynajmniej najważniejsze informacje na temat firmy, do której starasz się dostać. Największym błędem, jaki można popełnić, jest przyjście nieprzygotowanym! Choć nie jest to wymóg, do którego jesteś zobowiązany, pracodawca na pewno lepiej spojrzy na Twoją kandydaturę, jeśli będziesz w stanie powiedzieć kilka zdań na temat jego firmy;
  • bądź pewny siebie – nie zawsze będziesz znał odpowiedź na zadane pytanie, ale nawet wtedy zachowaj odpowiednią postawę z uniesioną głową! Pokaż pracodawcy, że nie boisz się wyzwań i wybrniesz z każdej, nawet kłopotliwej, sytuacji;
  • bądź otwarty i szczery – w rozmowie powinieneś być po prostu sobą. Pracodawca nie będzie chciał Cię skrzywdzić, tylko poznać. Zaprezentuj mu, że jesteś świetnym kandydatem, którego będzie chciał przyjąć! Bycie otwartym pozwoli Ci na ewentualne negocjowanie stawki. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli będziesz uczciwie pracować, prawdopodobnie będziesz mógł liczyć na awans po jakimś czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here